ETUSIVU AJANKOHTAISTA ERIKOISNÄYTTELY TUOMARI AJO-OHJE MAJOITUS TULOKSET RM-TOKO

BRIARDIEN ERIKOISNÄYTTELY JA TOKO-ROTUMESTARUUSKOE

14.7.2007 Virpiniemen liikuntaopisto, Haukipudas




ROP Cartier Monzerat Hoffa & VSP Cartier Monzerat Hollie


AJANKOHTAISTA

16.7.2007 Lisätty tulokset. Kuvia tapahtumasta osoitteessa http://koira.kuvat.fi/kuvat/Briard-Erkkari2007/ (kuvat Marko Kurkinen).

2.7.2007 Joukkonäytteenotto

Erikoisnäyttelyn yhteydessä
JOUKKONÄYTTEENOTTO
14.7.2007 kello 15.00 alkaen ylämajalla

Hannes Lohen johdolla on käynnistynyt Helsingin Yliopistossa koirien geenitutkimusohjelma, jonka tavoitteena on tunnistaa eri perinnöllisiin sairauksiin liittyviä geenivirheitä koiraroduistamme. Mahdolliset geenilöydöt voidaan huomioida jalostusohjelmissa niin, että sairauksia voidaan alkaa järjestelmällisesti vastustamaan ja niistä saatetaan lopulta päästä jopa kokonaan eroon.

Suomen Briard ry on järjestänyt erikoisnäyttelyn yhteyteen mahdollisuuden ottaa briardistaan (ja myös muun rotuisesta koirastaan) verinäytteen koirageenitutkimusta varten. Näytteen oton hinta on 7 euroa, joka sisältää tarvikkeet, näytteen ottamisen ja lähettämisen.

Näytteen yhteyteen liitetään lomake, jonka voi täyttää paikanpäällä tai ottaa mukaansa kotoa valmiiksi täytettynä ja tulostettuna. Lomake löytyy osoitteesta http://www.koirangeenit.fi/dmdocuments/Lomake.doc.

Lisätietoa koirageenitutkimuksen kotisivulta http://www.koirangeenit.fi/

Tervetuloa!

19.6.2007 Päivitetty Illallismenu erikoisnäyttelysivulle.

15.6.2007 Päivitetty majoitusvaihtoehtoja. Erikoisnäyttelyssä palkitaan erikseen parhaiten liikkuva uros ja narttu. Tapahtumassa noudatetaan Suomen Kennelliiton rokotus- ja antidopingmääräyksiä.

1.4.2007 Näyttelyillallisen tiedot lisätty erikoisnäyttely-sivulle

21.3.2007 Erikoisnäyttelyn ja tokon rotumestaruuskokeen sivut avattu

21.3.2007 Tapahtumaa tukee Eukanuba